top of page

ŠTĚŇÁTKA - Info

Než jsme si my přivezli naši první šiperku, uplynulo sedm dlouhých let... Ne proto, že by nebyly k sehnání (štěňátek je spousta!), ale chtěla jsem víc, než jen černého pejska. Nakonec jsem dostala doporučení od přátel z Finska, a tak jsem si letěla pro naši Mášu do dalekého Ruska...

 • K chovu se snažíme přistupovat poctivě, otevřeně a korektně.

 • Jsme první a do roku 2021 i jedinou chovatelskou stanicí v ČR, která dobrovolně provádí ověření parentity u všech štěňátek ve vrhu. Jedině tak má výrok "čistý po rodičích - clear by parentage" u geneticky podmíněných chorob skutečnou vypovídací hodnotu.

 

Naše fenky jsou nepříbuzné na evropské linie, kompletně zdravotně vyšetřené v takovém rozsahu, který u nás není  zcela obvyklý - což pro představu zahrnuje: kompletní vyšetření kloubního aparátu (kyčle, lokty, ramena, páteř, pately), genetické vyšetření na MPS-IIIB (mukopolysacharidóza - metabolické onemocnění, typ IIIB znám také jako San Filippův syndrom, vztahující se k plemeni), kompletní genetický panel provedený u Embark (včetně barev, DM, MH a PRCD), pravidelné vyšetření očí na dědičné oční vady, opakované vyšetření funkce štítné žlázy (Thyroid). 

 

Partnery pečlivě a dlouho vybíráme, studujeme rodokmeny, jejich předky i potomky (jsou-li) a pokud je to možné, osobně navštívíme. Snažíme se provést takové spojení, které by neslo nějaký odkaz, ať už je to příliv zcela nové krve nebo spojení se společnou krevní linkou, či s odkazem na staré, u nás nezastoupené linie. 

Naší snahou je nalézt partnera ve stejném typu, jako jsou naše fenky, který vyváží nedostatky našich fen a utvrdí jejich přednosti; snažíme se nalézt podobně zdravotně prověřeného partnera, a pokud není, snažíme se alespoň ty neinvazivní testy doplnit (DNA, oči, pately - jejichž vyšetření je snad povinné všude, kromě ČR); důležitá pro nás je povaha potencionálních partnerů, preferujeme sebevědomé, otevřené a aktivní psy; a snažíme se vyvarovat notoricky používaných plemeníků, pokud nedojdeme k názoru, že spojení s naší fenkou by se jevilo jako zajímavé a přínosné.

 

 • Výstavní tituly nejsou prioritou, ani podmínkou! Naopak sportovní jsou vítány!

 • Neinseminujeme.
   

 • Štěňata nekupírujeme!! Poud se štěně narodí s přirozeně zkráceným ocáskem, délku neupravujeme, chodí s tím, co mu narostlo :o)

 • Štěňata odchováváme v bytě, v běžném ruchu domácnosti. Věnujeme jim maximální péči, lásku a čas. Klademe vysoký důraz na socializaci a snažíme se, aby štěňátka od nás odcházela do nových domovů co nejvíce připravena. 

 • Štěňátka jsou po odstavení jejich matkou krmena převážně masem, kombinovaně s RC Starter. 

 • Všechna štěňata mají průkazy původu ČMKU/FCI. Produkce štěňat bez prokázaného původu je v rozporu s chovatelskými řády a neslučují se ani s naší filosofií.

 • Pokud štěňátko odchází k zahraničním majitelům, je Exportní průkaz původu smaozřejmostí.

 • Štěňátka pravidelně odčervujeme (2., 4., 8. a 12. týden) přípravkem Drontal Junior, resp. Drontal Plus (pro export).

 • Všechna štěňátka čipujeme kvalitními čipy Datamars, a odcházejí vybavena Pet Passportem. 

 • Vakcinace necháváme provádět výhradně vakcínami Nobivac Puppy, mezi 7. a 8. týdnem, pokud štěně z důvodu exportu musí zůstat déle, absolvuje s námi i revakcinaci a očkování proti vzteklině ve 12 týdnech a připraveno na cestu je po uplynutí následujících 21 dní. 

 • Všechna štěňátka podstoupí klinické vyšetření na dědičné oční vady (DOV) na specializovaném oftalmologickém pracovišti a obdrží protokol o výsledku

 • Štěňátka tedy dostávají již vyhotovený svůj vlastní certifikovaný DNA profil a ověření původu: potvrzení, že jsou skutečnými potomky v rodokmenu uváděných rodičů.

 • Pokud to uznáme za vhodné/nutné (např. partnera se nepodařilo nechat vyšetřit), provedeme ve vlastní řežii všem štěňátkům i kompletní genetický profil u Embark.  Chovatel je zodpovědný za své odchovy a my chceme budoucím majitelům předat maximální množství informací o jejich štěňátku.

 • De facto jediné výdaje kromě krmení a dalších vakcinací, budou na pozdější vyšetření kloubů, ev. opakované vyšetření očí - vše ostatní si štěňátka odnášejí z rodného hnízda :o)

 • Preferujeme osobní odběr!

Štěňátka od nás a našich partnerů dostávají bohatou výbavu do začátku: granulky (Orien, Platinum, RC-Starter), pamlsky (Platinum, Nature Diet), konzervičky (Platinum, RC-Starter), hračky (Kong, Zoolux, Trixie), deku/pelíšek, výživové doplňky (Geloren, Kelparen) a samozřejmě štěněčí vodítko a obojek. A v neposlední řadě máme i nějakou drobnost dostanou páníci :o)

Štěňátka nejsou určena překupníkům, ani psím handlířům. Pečlivě hledáme trvalý domov, proto nás zajímá jak, kde a s kým bude žít, a požadujeme trvalý kontakt s majiteli. 

Neprodukujeme štěňátka jak na běžícím páse, snažíme se vdechnout jim jistou míru exkluzivity původu a zdraví, vážíme si a ctíme cílevědomou práci chovatelů našich zvířat a snažíme se v jejich odkazu pokračovat, tomu odpovídá i cena - pohlaví, ani ne-/přítomnost ocásků na ni nemají vliv, jedná-li se o standardního jedince.

 • Neprodukujeme štěňátka "na výstavy", ale rozhodně jim v účasti nebráníme :o)

 • Naopak, většina našich odchovanců je velmi dobře předpřipravena pro různé psí sporty ;o)

 • Rezervace neprovádíme v pravém smyslu slova: evidujeme zájemce a jejich přání (na spojení, pohlaví, případně ocásek; plány a využití) bez závazků. O březosti/narození informujeme veřejně a závazné rezervace otevíráme až v okamžiku, kdy jsou prořezány zoubky, je kontrolovatelný skus a u pejsků i přítomnost a pozice varlátek, tj. kdy už můžeme s jistotou říci, zda se jedná o plně standardní štěňátko, vidíme, jakým směrem se vyvíjí a jak se profiluje jeho osobnost. Tedy žádné nevratné zálohy na ještě nenarozená nebo čerstvě narozená štěňátka ;o)

Takže pokud máte zájem o štěňátko od nás, napište nám. Neptejte se, jen kolik stojí, ale rozepište se o sobě, proč si přejete štěňátko zrovna od nás a jaké máte plány. Čím více se o zájemcích dozvíme, tím lépe můžeme vybrat vhodného parťáka :o) Nám na nich moc záleží!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20d-vsichni-vleze.jpg
bottom of page