top of page

Nadstandard u nás znamená samozřejmost!

Aktualizováno: 23. 4. 2020

Možná jste při brouzdání našimi stránkami zjistili, že mají naši čtyřnožci tak nějak více zdravotních výsledků, než někteří jiní, účastní se často různých akcí jako jsou výstavy, zkoušky nebo povahové testy.

Možná vám třeba i někdo řekl, že prostředky vložené do těchto akcí, testů a vyšetření se musí rentovat v chovu... Ptali jste se možná někoho jiného i na nás. A možná vás i odradil od potomků po rodičích s tituly nebo zkouškami....


Nás jste ale nekontaktovali... Dozvěděli byste se totiž, že je to jinak!

Zdraví našich psů netestujeme proto, že by byli nemocní :o) Nevystavujeme je proto, abychom zmnohonásobili cenu potomstva :o) a ani kvůli tomu s nimi nesportujeme :o) Kdyby se tohle všechno mělo odrazit na ceně štěňěte, muselo by se za něj platit ve zlatých cihličkách. Věřím, že se ale zrovna tohle hodí někomu jako argument ;o) Takže slyšte:

A-litter, 2 boys & 2 girls, 3 weeks old
Alpha Nero Schipperke puppies
 1. Zdraví našich pejsků vyšetřujeme především kvůli nim samotným. Záleží nám na tom, aby u nás prožili plnohodnotný psí život a mohli s námi sdílet naše všední i nevšední životní cesty.

 2. Povědomí o zdraví psů má i své neopominutelné místo při výběru potencionálního chovného páru. A to nejen jedinců samotných, ale i jejich předků a potomků, pokud mají. U potencionálního partnera pro svou fenu požaduji minimálně stejně prověřené základní zdraví. Výsledky mi mohou, ale nemusí zapadat, ale dá se s nimi pracovat, neboť je známe.

 3. Některé testy necháváme dělat opakovaně (třeba dědičné oční vady nebo štítnou žlázu), některé s ohledem na věk (klouby) předkládají mnohem zajímavější náhled na problematiku.

 4. Vyšetřujeme zásadně pouze u certifikovaných veterinářů, akreditovaných laboratoří, a podporujeme výzkum genetických nemocí šiperek u Embark.

 5. Výstav se účastníme proto, že nás to baví. Psy vystavuji od roku 1993 a poctivě jsem si prošla všemi obdobími: od násobných až chronických účastí na oblastních a krajských výstavách, přes fanatický sběr šampionátů ze všech možných i nemožných koutů Evropy, který tenkrát zdaleka nebyl tak pestrý a rychlý, jako je dnes (šampionáty se skutečně přiznávaly až po uplynutí roku a dne mezi prvním a posledním čekatelstvím), až po účast na těch opravdu nejprestižnějších a nejvyšších výstavních akcích (Cruft's, světové a sekční výstavy FCI, vrcholné zahraniční klubové akce), a naplánovaní výstavy v rámci dovolené, nebo cesta si jen pro posudek za specialistou na plemeno. To vše se dříve nebo později prolne s honbou za body do různých bodovacích soutěží, tj. od musím být na všech výstavách, přes potřebuji poslední titul až po pojedu jen na klubovku. Vazby a přátelství, která vznikají na úrovní plemenných speciálek, jsou branou do opravdového světa vašeho plemene. Zjistíte, že vaši nepřátelé jsou fajn lidi a hrajete na stejnou notu a nebo naopak, lidi, kterým léta důvěřujete, vás jen zneužívají... Vše má své společné veliké plus: ví se o vás :D Pořád je to ale jen naše rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že jsem až na poslední 4 roky měla jen samé psy-samce, asi mě nikdy nenapadlo jezdit na výstavy proto, abych měla dražší štěňata :o) Pokud se zeptáte, zda naši psi kryli - tak ano, a poměrně úspěšně... ale výstavami to nebylo a ani počet titulů neměl vliv na výši krycí taxy - a že se s touto rovnicí setkávám dnes a denně.

 6. Počet titulů opravdu nevylepší a bohužel ani nepotvrdí kvalitu daného jedince. Proč tedy vystavuji? Chci dát fanouškům plemene možnost vidět na vlastní oči, jestli to, co slyšeli nebo četli, a nemyslím přímo o nás konkrétně, ale o ne-evropských šiperkách obecně, zda to tak cítí i naživo :o) A pamatujte: když se někdo s někým nebaví, nebo nebaví se vůbec s nikým, neznamená to, že je nafoukaný. Může to být prostě proto, že nikoho nezná...

 7. Psí sporty jsou trošku jinde... Pro mě jsou prověrkou schopností a dovedností psa a výzvou předvést dokonalou souhru psa se psovodem. Ve sportu vyhraje vždy ten lepší. Rozhodnou veličinou je čas a nebo body. Výkon neokecáte. Tady se dobrovolně přiznám: sportovní písmenka sbírám a sbírám je ráda. Je to o posunování vlastních možností, o balancu na hraně. Mým cílem u pracovního plemene bylo potřít rozdíl mezi prací a exteriérem...resp. ukázat, že i exteriér je schopen podat výkon; u těch nepracovních pak to, že není pravdou, že pes je buď na výstavy nebo na sport. Nemám ráda dělení na pracovní a exteriérové linie. Všichni naši psi měli nejvyšší výstavní tituly a pohybovali se alespoň v jednom sportovním odvětví v rámci svého plemene na špičce. U šiperek naštěstí nic takového neexistuje a přesto jsou tendence na tom postavit legendy... je to obrovská škoda pro plemeno. A motor pro nás :D Mým cílem je univerzálnost. Všestrannost bez újmy na vzhledu.

 8. Brain and Beauty - motto našeho kennelu.

 9. Historie plemene je další věcí, která bývá opomíjena... a přitom tam naleznete tolik pravdy! Udivuje mě, kolik chovatelů obecně se vůbec nezajímá o historii svého plemene.

 10. Důležitá věc: průkaz původu není vstupenkou na výstavy! Průkaz původu zaručuje původ: ano, u našich odchovů skutečně zaručuje, že daný jedinec je potomkem svých rodičů (DNA - verifikovaný profil) - jeden z našich standardů. Dalším standardem je klinické vyšetření očí na dědičné oční vady celého vrhu.

 11. Tak jako lidské miminko může vyrůst v modelku, může i štěňátko. Může, ale nemusí. Přestože se snažíme, jak můžeme, změnit genom neumíme, a tak můžeme u štěňátka pouze konstatovat, že pochází ze spojení s předpoklady pro standardní vzhled. Pokud hledáte štěně se zárukou závratné výstavní kariéry, hledejte jinde. Tu u nás nedostanete. Co dostanete, je ale podpora, pomoc s úpravou, přípravou do výstavního kruhu, pokud budete chtít.

 12. Tolik diskutované zdraví a jeho záruky; dokonce někdo umí dát u desetitýdenního štěněte záruku vpuštění do chovu. No, tak ani v tomto případě nejsme čaroděj, ani vědma, a tak záruky uchovnění se u nás nedočkáte. Dostanete ale zdravotní profily rodičů, protokoly o provedených vyšetřeních štěněte a informaci o tom, co se bude dít a co chovatel ovlivnit prostě nemůže.

 13. Vězte ale, že výběr chovného páru probíhá opravdu pečlivě a smysluplně a snažím se, aby plemeni nechal do budoucna odkaz - a je jedno, zda to bude Ano, tudy jdi, nebo Ne, tudy ne - vrať se. To ale není otázkou jedné generace. Pokud v samém počátku investujete prostředky do kvalitního základního kamene (feny), pak zřejmě budete chtít budovat s minimálně stejně kvalitním materiálem dál. Netvrdím, že ho zde nenajdu. Ale zde ho najde i 90% dalších českých fen - jaký by tedy mělo smysl plodit stále další a další polosourozence? Rozumnější je přispět zcela novou krví, která by mohla zředit zdejší vody a dát potomkům možnost neomezeného výběru partnera dále.

 14. Cena. Pokud jste dočetli až sem, asi je jasné, že u nás nehrajeme na rovnici: cena štěněte = cena všech vyšetření rodičů + náklady na ubytování + krycí poplatek. NE. A dokonce ani ne rovnici: cena štěněte = náklady na odchov + krytí děleno počtem štěňat. Pohlaví nemá vliv na cenu = cena feny i psa je stejná. Chov psů nás neživí. Ale přivážíme novou krev. Její deviza je v jedinečnosti ;o) A protože nikdo není dokonalý, ani štěňátka z mimořádného spojení, klidně se může stát, že se objeví nestandardní jedinec ve vrhu: záleží pak na druhu a míře dané vady, která cenu určitě ovlivní. Prostě: Zeptejte se nás... Protože zeptáte-li se jinde... dostanete tuto odpověď: Tam ani nevolejte, ti do Čech neprodávají... Dostanete info od těch, kteří se nás na nic, natož na cenu ani neptali. A konečně: pokud vás zajímá jedině cena, optejte se jinde. Malých černých psů je na trhu spousty :D

-vi.k-

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page