top of page

Že Máša něco tají? Naopak! Seznamte se s OFA & jejich CHIC programem

Aktualizováno: 23. 4. 2020

Máša získala registraci zdraví u OFA! https://www.ofa.org/advanced-search?f=sr&appnum=2114863, kterou se pokusíme letost zkompletovat...


Nezastírám, že mě těší zájem o naše lodničky... Něco nás nabíjí, něco nás posouvá dál, něco zahřeje a něco přispěje k zamyšlení. Netušila jsem ovšem jak málo stačí k tomu, aby byla vytvořena teorie, že "u Máši musím něco tajit!" Dokonce jsem údajně neodpověděla na otázku nějaké fejsbůkové diskuzi o... - ani šiřitel nevěděl o čem. Předně: diskuzím pavlačového typu se snažím vyhnout. Netuším, CO bych měla tajit, protože Máša zrovna byla vidět vcelku pravidelně ve výstavních kruzích a když ne tady, tak v zahraničí. Takže doufám, že starostliví o zdraví naší Máši už mohou mít klidné spaní: nenapadá mě totiž, co ještě by měla mít vyšetřeno, abych nebyla v podezření?!

Mášenka, rozená jako Leyu Sammy, má nadstandardní a v našich vodách skutečně ojedinělá zdravotní vyšetření. Samostatné DNA testy na MPS3B, DM, FGF5 a PRCD, a kompletní genetický panel u Embark. Třikrát test na funkci štítné žlázy! Klinické vyšetření očí spolu s celým svým vrhem. Ortopedii komplet ve svých 4 letech, resp. 47 měsících. Máša má tak vydatný pohyb, že ani na chvilku nebylo pochyb o tom, že by něco mělo být v nepořádku (upřímně po 15 letech mezi čivavami se naučíte vidět v pohybu i to, od čeho je snaha třeba šikovným handlingem odpoutat pozornost). Ale na co není papír, jakoby nebylo - vlastně bylo, bylo - s nálezem :o).


Než jsme si pořídili šiperku, velmi dlouho a velmi pečlivě jsem studovala plemeno a jeho zdraví. V Evropě tenkrát téměř nulové informace vyvážily statistické informace o zdraví z amerického chovatelského klubu (SCA). Korespondencí s chovateli jsem zjistila, že u mimořádných jedinců (a to i mimo AKC) usilují o zařazení do programu CHIC. A tím byl dán tak nějak můj směr... Pravda, čekat povinné dva roky a pak něco každý rok opakovat, je šílenost, ale pro mě prostě základ, ne nutnost, ale opravdu základ. Navíc Máša, která pochází z dvou amerických rodičů, by mohla dát úžasnou zpětnou vazbu tamním chovatelům. Byla jsem velmi mile překvapena, když jsem zjistila, že téměř všichni předci ze strany matky jsou vedeni v databázi OFA, navíc s výsledky patel z velmi, velmi pozdního věku! Z otcovy strany podíl vyšetřených jedinců není sice tak vysoký, ale není prázdný. Řeknu vám, ponořit se do databáze OFA je opravdu něco. Ale oceníte to teprve, až jste toho součástí. Takže o co jde:


Americká Orthopedic Foundation of Animals (OFA) vytvořila tzv. CHIC program (Canine Health Information Center) - jedná se o oficiální registr, který vede informace o zdraví psů. OFA má svůj vlastní systém hodnocení ortopedických snímků (hodnotí vždy 3 na sobě nezávislí veterináři-specialisté a výsledek je určen většinově).

Po celém světě má své partnerské a proškolené veterináře, resp. laboratoře, od nichž výsledky např. patel nebo DNA testů uznává.


Podmínky pro povinné a doporučené zdravotní testy pro zařazení do CHIC programu daného plemene vždy určují americké chovatelské kluby. https://www.ofa.org/recommended-tests?breed=SK


Pro šiperky jsou to čtyři povinné: *Vyšetření štítné žlázy (Thyroid), provedené partnerským veterinářem a ne starší jednoho roku, *vyšetřená Luxace Patelly (věk min.12 měsíců, věk v měících se uvádí vždy ve výsledku - Mášiných 47 je jedno z nejnižších čísel !!), *klinické oční vyšetření ACVO nebo z odpovídající registrované organizace a ne starší jednoho roku a *vyhodnocení dysplazie kyčlí (ve věku minimálně 24 měsíců !! Výsledky pod 24 měsíců jsou považovány za "předběžné", tedy neoficiální).

Nepovinné, ale doporučené jsou pak ještě další dvě, a to: *Mukopolysacharidóza typ IIIB (MPS IIIB) provedená u PennGen a *vyšetření srdíčka.


CHIC číslo je OFA-ou přidělováno nativním automaticky po splnění podmínek a zahraničním na vyžádání.


P.S. Pro lamy: pro šiperky specifický test se jmenuje Mukopolysacharidóza typ IIIB: čti "tři-bé", ne "iii-b", jak se můžete různě setkat s výkladem římské číslice 3 :o))))34 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ความคิดเห็น


bottom of page